а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гомнојадец

мн. гомнојадци
Вид збор: Именка, машки род
Навредлив израз за некого што збори глупости.
Англиски: shit eater
Употреба: Вулгарно
Примери:
Тој новинарите ги нарече гомнојадци, што предизвика вистинска лавина од реакции и полемики.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи