а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гомненица

мн. гомненици
Вид збор: Именка, женски род
1. нечистотија
Англиски: shit Албански: fliqësirë, mut
Употреба: Вулгарно
Примери:
Цел ден ги чистеше гомнениците во дворот.
2. (обично во мн.) глупост, бесмислица, лудост
Англиски: nonsense Албански: marrëzi, gjepur
Употреба: Вулгарно
Примери:
Кога дојде, кога направи триста гомненици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи