а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гомбел

мн. гомбели
Вид збор: Именка, машки род
Питома коприва.
Латински: Urtica dioica Англиски: dead-nettle Албански: hithër thumbues
Употреба: Ботаника
Примери:
Тој ги покрил свинските апежи со земја и со мек лист на копривата гомбел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи