а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гол

мн. голови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14830
1. Простор на двата краја на спортскиот терен ограничен со дрвена конструкција (стативи) и мрежа во која треба да се уфрли топката.
Англиски: goal Албански: gol
Употреба: Спорт
Примери:
Од близина не го погоди голот.
2. Погодок во фудбал, ракомет и др.
Англиски: goal Албански: gol
Употреба: Спорт
Примери:
Со головите во последните минути го затвори резултатот.
Даде два гола.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК