а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голф

(едн.) голфот
Вид збор: Именка, машки род
1. Спортска игра при која со палки се втеруваат топчиња во дупки.
Англиски: golf Албански: golf
Употреба: Спорт
Примери:
Голф-плац со 18 дупки.
2. Вид панталони стегнати под колената.
Англиски: knickerbockers Албански: kilota burrash
FlexiMac
 менување на македонски глаголи