а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голушка

мн. голушки
Вид збор: Именка, женски род
Семка од овошје (кајсија, слива).
Англиски: stone Албански: bërthamë, farë
Употреба: Ботаника
Примери:
Ги плукаше голушките на сите страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи