а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голосек

Вид збор: Именка, машки род
Оголено место од сеча на шума.
Англиски: deforestation
Употреба: Екологија
Примери:
На многу места на Јабланица има голосек, а највоочливо е помеѓу селата Вишни и Горна Белица каде е исечена голема површина шума.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи