а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голомразица

мн. голомразици
Вид збор: Именка, женски род
Студено време со мраз без снег.
Англиски: glare ice
Примери:
По улиците на градот имаше голомразица.
Голомразица, завеани патишта, сообраќајни незгоди и долги колони на патиштата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи