а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гологлав

гологлавиот
Вид збор: Придавка
Што е со гола глава, без капа.
Примери:
Тој беше гологлав, фесот го држеше в рака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи