а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гологлавечки

Вид збор: Прилог
Како со гола глава, без капа, многу брзо.
Примери:
Тие не спијат, не седнуваат, туку работат гологлавечки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи