а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голобрад

голобрадиот
Вид збор: Придавка
1. Што е без брада.
Примери:
Како и да е, голобрадиот фудбалски ас вели дека примарна цел му е актуелниот состав.
Јави му се на Стојков, го имаш контактот, нека ти каже што мисли за Љубе, голобрадиот војвода.
2. За момче - што е млад, неискусен.
Англиски: whippersnapper
Примери:
Голобрадото момче беше занесено во своите пеперутки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи