а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голман

мн. голмани
Вид збор: Именка, машки род
Играч што го брани голот.
Англиски: goalkeeper
Употреба: Спорт
Примери:
Имено, по еден долг напад на гостите, домашниот голман ја фрли топката на земјата и потоа тргна во напад.
Изведенки
1. голмански прид.
голманскиот
Пример: голманска топка
2. голманка ж.
мн. голманки
Пример: Поранешната репрезентативна голманка доби нова улога во тимот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи