а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голи

голат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави нешто или некого гол, соголува.
Англиски: strip naked
Примери:
А, ти си еден од оние што ја голеа шумата.
Изведенки
голење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи