а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голич

мн. голичи
Вид збор: Именка, машки род
1. сиромашен, беден човек
Англиски: poor wretch Албански: varfanjak
Примери:
Сите полјаци голичи биле, а бегови станале.
2. Полжав без куќичка.
Латински: Arion empiricorum Англиски: slug Албански: lingotë, ligavec
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи