а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голина

мн. голини
Вид збор: Именка, женски род
Голо, соголено место.
Англиски: clearing
Употреба: Географија
Примери:
Далеку напред, каде што голината на сртот свива надолу, почнаа да никнуваат луѓе.
Изведенки
голинка ср.
мн. голинки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи