а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

големџија

мн. големџии
Вид збор: Именка, машки род
големец
Англиски: notable
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. големџица ж.
мн. големџици
2. големџиски прид.
големџискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи