а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

големство

Вид збор: Именка, среден род
1. Висока општествена положба.
Англиски: grandeur Француски: grandeur Албански: madhësi
Примери:
Не му значеше многу да дојде до некое големство во животот.
2. надменост
Англиски: grandeur Француски: grandeur Албански: madhësi, krenari
Примери:
Претседателот го покажуваше своето големство на секој начин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи