а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

големопоседник

мн. големопоседници
Вид збор: Именка, машки род
Сопственик на голем посед, на голем имот.
Англиски: big landowner Албански: pronar i madh toke
Употреба: Економија , Земјоделство
Примери:
Се собраа сите големопоседници на разговор.
Изведенки
големопоседнички прид.
големопоседничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи