а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

големец

мн. големци
Вид збор: Именка, машки род
Човек на висока општествена положба.
Англиски: notable
Употреба: Разговорно
Примери:
Човекот е со два универзитета, сигурно е еден од првите големци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи