а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

големее

големеат; големеев, големееја; големеел; големеев; големеејќи; големеав, големеаја; големеал; големеан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 48381
1. Расте, станува поголем.
Англиски: grow Албански: zmadhohet, rritet
Примери:
Житото од ден на ден се големееше.
2. (се големее) се зголемува
Англиски: increase Албански: zmadhohet
Примери:
Денот големее во пролет.
Изведенки
големеење ср.
глаг. им.