а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голее

голеат; голеј, голејте; голеев, голееја; голеел; голеејќи; голеав, голеаја; голеал; голеан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Осиромашува, губи нешто.
Примери:
Дрвото голее.
Планината голее.
Изведенки
голеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК