а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голгота

мн. голготи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11177
Тежок, мачен пат, исполнет со многу страдања.
Англиски: Golgatha
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овој народ помина низ страшни голготи.
Изведенки
голготски прид.
голготскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК