а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голак

мн. голаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36282
Сиромашен, беден човек.
Англиски: wretch
Примери:
Што ве лаже овој ганѕало и голак?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК