а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гозба

мн. гозби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5603
Свечен ручек или вечера.
Англиски: banquet
Примери:
Имам намера да направам голема гозба за роденденот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК