а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гоен

гоениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 52732
Што се однесува на гои.
Англиски: fattened
Примери:
Колеше гоена свиња.
Изведенки
гоење ср.
глаг. им.