а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годи

годат; годел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6341
1. Угодува некому, оди по нечија волја.
Албански: kënaq
Примери:
Мајката им годеше на ќерките, а таткото на синовите.
2. (само во 3 л.) Поволно, пријатно за некого.
Англиски: like Албански: baj qejfin dikujt
Примери:
Твоето внимание му годеше на дедо ми.
3. готви, подготвува, токми
Англиски: arrange Албански: ujdis
Примери:
Ја годеа куќата за продавање.
Изведенки
годење ср.
глаг. им.