а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годиште

мн. годишта
Вид збор: Именка, среден род
година, старост
Англиски: year, age
Примери:
Во првата цифра на своето годиште ја имаат двојката.
мое годиште
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК