а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годишно

Вид збор: Прилог
Ранг: 4157
За една година, секоја година.
Англиски: annually Албански: çdo vit
Примери:
Ја посетуваше еднаш годишно.
Зборникот излегува годишно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК