а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годишноодморец

мн. годишноодморци
Вид збор: Именка, машки род
Лице на годишен одмор.
Англиски: vacationer
Употреба: Туризам
Изведенки
годишноодморски прид.
годишноодморскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи