а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годишнина

мн. годишнини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14126
1. Ден во годината што се одбележува поради некој значаен настан.
Англиски: anniversary Албански: përvjetor
Примери:
Годишнина од Илинденското востание.
Годишнина од смртта.
2. Весници, списанија објавени во текот на една година.
Примери:
Ми недостига првата годишнина на Македонскиот јазик.
3. (-годишнина) Втор дел од сложенки со значење дека од некој временски период се поминати толку години колку што покажува бројот во првиот дел од сложенката.
Примери:
Стогодишнина од објавувањето на книгата „За македонцките работи од К. П. Мисирков.„
FlexiMac
 менување на македонски глаголи