а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годишник

Вид збор: Суфикс
(мн. -годишници) Втор дел од сложенки со значење лице што има толку години колку што покажува бројот во првиот дел од сложенката.
Албански: -vjetor
Примери:
триесетгодишник, стогодишник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК