а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годишник

мн. годишници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34506
Периодичен зборник што излегува еднаш годишно.
Англиски: annals Албански: vjetor, motak
Примери:
Статистички годишник.
Годишник на Филолошкиот факултет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК