а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годишен

годишни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1943
Што се однесува на време до една година.
Англиски: annual Албански: vjetor
Примери:
Годишен зборник.
Годишен концерт.
Годишен извештај.