а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годинашен

годинашни
Вид збор: Придавка
Ранг: 20737
Што е од оваа година.
Англиски: this year's Албански: i sivjetshëm
Примери:
годинашна ракија
годинашно вино
годинашна жетва
Годинашните филмски награди беа поделени меѓу неколку филмови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК