а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годинак

мн. годинаци
Вид збор: Именка, машки род
Дете или животно на една година.
Албански: njëvjeçar
Изведенки
годиначе ср.
мн. годиначиња
едногодишно или овогодишно вино
FlexiMac
 менување на македонски глаголи