а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

годе

Вид збор: Честичка
Само како втор дел што доаѓа со прашални или лично-предметни заменки, заменски придавки и прилози и внесува значење на неопределеност.
Англиски: any
Примери:
кај-годе, како-годе, кој-годе
каков-годе, што-годе
FlexiMac
 менување на македонски глаголи