а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

говорница

мн. говорници
Вид збор: Именка, женски род
1. Место од каде што се држи говор.
Англиски: platform Албански: foltore
Примери:
Говорникот се качи на говорницата.
2. Кабина за телефонски разговори.
Англиски: booth Албански: kabinë
Примери:
Телефонска говорница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи