а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

говорник

мн. говорници
Вид збор: Именка, машки род
Човек што држи говор.
Англиски: speaker
Примери:
На трибината говорникот наврапито се качи и говореше долго.
Изведенки
1. говорничка ж.
мн. говорнички
2. говорнички прид.
говорничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи