а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

говедски

говедскиот
Вид збор: Придавка
Што потекнува од говедо.
Англиски: beef Албански: lope, kau
Употреба: Гастрономија
Примери:
говедско месо
Изведенки
говедско ср.
(едн.)
говедско месо
Пример: говедското поскапело
FlexiMac
 менување на македонски глаголи