а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

говедар

мн. говедари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со пасење на говеда.
Англиски: cowboy
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го будеше говедарот за да ги потера селските говеда на пасење.
Изведенки
1. говедарче ср.
мн. говедарчиња
дем.
2. говедарски прид.
говедарскиот
Пример: говедарска фарма
FlexiMac
 менување на македонски глаголи