а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

говедарство

(едн.) говедарството
Вид збор: Именка, среден род
Одгледување на говеда како гранка на сточарството.
Англиски: cattle farming
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи