а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гоблен

мн. гоблени
Вид збор: Именка, машки род
Уметничка ракотворба, ткаена или везена слика што се користи како декорација на ѕидовите.
Англиски: tapestry Француски: gobelins
Примери:
Цела година го везеше гобленот „Тајната вечера".
Изведенки
гобленски прид.
гобленскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи