а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гној

(едн.) гнојот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14649
1. Густа жолтеникава течност што се создава при воспаление или гниење на дел од човечки или животински организам.
Англиски: pus Албански: qelb
Употреба: Медицина
Примери:
На раната се гледаше гној.
2. Измет од добиток; природно ѓубре.
Англиски: manure Албански: pleh
Употреба: Земјоделство
Примери:
Сиот гној од добитокот го фрлаше на нивата.