а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнојоса

гнојосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Исполни со гној, загнои.
Англиски: fester
Употреба: Медицина
Примери:
Раните му беа гнојосани.
Изведенки
1. гнојосува несв.
гнојосуваат
2. гнојосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи