а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнојарник

мн. гнојарници
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што се собира гнојот.
Англиски: compost heap
Употреба: Земјоделство
Примери:
Собираше гној од гнојарникот.