а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнома

мн. гноми
Вид збор: Именка, женски род
Мудра изрека, сентенција, поука.
Англиски: moral
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
гномски прид.
гномскиот
Пример: гномски изрази
FlexiMac
 менување на македонски глаголи