а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнои

гнојат; гној, гнојте; гноев, гноеја; гноел; гноен; гноејќи; гнојав, гнојаа; гнојал, гнопил; гнојан
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 31396
1. За рана -се исполнува со гној, станува гноен.
Англиски: fester Албански: mbledh qelb
Употреба: Медицина
Примери:
Прстот ми гноеше.
2. Во земјоделството - посипува нива, земја со гној.
Англиски: fertilize Албански: plehëroj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Отиде да ја гнои нивата.
Изведенки
гноење ср.
глаг. им.