а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гноиво

Види и: гној (м.)
(едн.) гноивото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 55130
шталско ѓубре
Англиски: manure
Употреба: Земјоделство
Примери:
Комплетниот дигесторски систем се состои од јама за складирање на гноивото, сад за мешање, цевки за довод и одвод, дигестор и резервоар.