а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнил

гнили
Вид збор: Придавка
Ранг: 6182
1. За органски материи - што го завршил процесот на гниење, распаѓање под дејство на микроорганизми.
Англиски: rotten
Примери:
Влегува густ мирис на гнило овошје.
Гнило дрво.
2. Што е расипан, лош, пропаднат.
Англиски: rotten
Употреба: Преносно значење
Примери:
Гнило царство.
Изведенки
гнилост ж.