а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гнилец

мн. гнилци
Вид збор: Именка, машки род
Болест кај пчелите чијшто причинител е микроскопски ситен организам.
Употреба: Медицина
Примери:
Што претставува болеста Американски гнилец и како да се однесуваме кон неа?